• ورود
  • نقشه سایت
امام صادق (ع): در غيرتمندبودن مؤمن همين بس كه هرگاه كار زشت و ناپسندى مشاهده كرد خداى متعال از نيّتش در مورد ناخوش داشتن آن منكر آگاه باشد.
پیام تسلیت ریاست سازمان سیما ، منظر و فضای سبز شهرداری ارومیه در پی شهادت سپهبد قاسم سلیمانی

پیام تسلیت ریاست سازمان سیما ، منظر و فضای سبز شهرداری ارومیه در پی شهادت سپهبد قاسم سلیمانی

شنبه 14 دی 1398

op 0 353 رتبه مطلب: 3/0
حضور پرشور مدیر عامل و کارکنان سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری در راهپیمایی حمایت ازبیانات رهبری

حضور پرشور مدیر عامل و کارکنان سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری در راهپیمایی حمایت ازبیانات رهبری

چهارشنبه 6 آذر 1398

op 0 463 رتبه مطلب: بدون رتبه

مدیرعامل و کارکنان سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری همگام با مردم ولایت مدار ارومیه، در راهپیمایی حمایت از فرمایشات رهبری و محکومیت اغتشاشات اخیر شرکت نمودند.

کاهش آلودگی زیست محیطی و کاهش مصرف سموم شیمیایی

کاهش آلودگی زیست محیطی و کاهش مصرف سموم شیمیایی

چهارشنبه 6 آذر 1398

op 0 499 رتبه مطلب: 3/0

واحد حفظ نباتات سازمان متناسب با وظیفه سازمانی خود در کاهش حداکثری مصرف سموم شیمیایی در راستای کاهش آلودگی های زیست محیطی  اقدامات تلفیقی به صورت  فیزیکی و بیولوژیک جهت کنترل آفات و بیماریهای موجود در فضای سبز شهری را همانند سال های گذشته در دستور کار خود قرار داده است

کاشت گل های فصلی پاییزه در سطح شهر

کاشت گل های فصلی پاییزه در سطح شهر

سه شنبه 23 مهر 1398

op 0 756 رتبه مطلب: 5/0

کاشت هزاران بوته گل داوودی و کلم زینتی در پارک ها  و بلوارهای  سطح شهر جهت زیبا سازی، طراوت فضاهای سبز شهری و ارتقای سطح سلامت روحی و روانی شهروندان محترم  توسط سازمان

آگهي فراخوان عمومی سال 98 (ارزیابی و توانسنجی پیمانکار صلاحیت دار )

آگهي فراخوان عمومی سال 98 (ارزیابی و توانسنجی پیمانکار صلاحیت دار )

شنبه 20 مهر 1398

op 0 551 رتبه مطلب: 3/5
نصب 20 المان ویژه ماه محرم در ارومیه

نصب 20 المان ویژه ماه محرم در ارومیه

دوشنبه 11 شهریور 1398

op 0 860 رتبه مطلب: بدون رتبه

با فرا رسیدن ماه محرم بیش از 20 المان با طرح‌های مختلف و همچنین سازه‌های مناسبتی در شهر ارومیه نصب شده است.

بزرگداشت هفته عفاف و حجاب در سازمان

بزرگداشت هفته عفاف و حجاب در سازمان

یک شنبه 30 تیر 1398

op 0 899 رتبه مطلب: بدون رتبه

رئیس سازمان ضمن تبریک  هفته حجاب و عفاف به بانوان شاغل در سازمان تاکید نمودند،  ترویج فرهنگ حجاب و تقید به پوشش عفیفانه در بین مردم جامعه اعم از زن و مرد ـ  پسر و دختر، تضمین کننده رشد و توسعه کشور در ابعاد مختلف خواهد بود

تقدیر و تشکر ریاست از پرسنل سازمان در میزبانی شایسته از مسابقات هفته سوم لیگ جهانی والیبال ۲۰۱۹ ارومیه

تقدیر و تشکر ریاست از پرسنل سازمان در میزبانی شایسته از مسابقات هفته سوم لیگ جهانی والیبال ۲۰۱۹ ارومیه

سه شنبه 28 خرداد 1398

op 0 1104 رتبه مطلب: بدون رتبه

رئیس سازمان ضمن تبریک پیروزیهای تیم ملی کشورمان در هفته سوم مسابقات لیگ جهانی والیبال در ارومیه، اظهار داشت: سازمان با اتکاء به تخصص و توان بالای  پرسنل زحمتکش از زمانی که موضوع میزبانی شهر ارومیه در هفته سوم این مسابقات در اواخر سال گذشته تصویب و نهایی شد تمام تلاش خود را برای میزبانی باشکوه و بی نقص نمود

" شور و شوق ورزشگاه در همه جای ارومیه "

" شور و شوق ورزشگاه در همه جای ارومیه "

یک شنبه 26 خرداد 1398

op 0 1105 رتبه مطلب: بدون رتبه

هزاران عاشق والیبال در ارومیه که با محدودیت ظرفیت در سالن غدیر ارومیه موفق به دریافت بلیط نشده اند، با تدبیر و درایت این سازمان و از طریق نصب تلویزیونهای بزرگ شهری در بوستانها و معابر شهری ، دیدار ایران و کانادا را دنبال کردند.

اقدامات سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری در آماده سازی بستر و محیط شهر برای مسابقات لیگ جهانی والیبال ۲۰۱۹

اقدامات سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری در آماده سازی بستر و محیط شهر برای مسابقات لیگ جهانی والیبال ۲۰۱۹

دوشنبه 20 خرداد 1398

op 0 1352 رتبه مطلب: 5/0

به گزارش واحد ارتباطات و روابط عمومی سازمان: علی شایگان با اشاره به اقدامات انجام شده برای استقبال از برگزاری مسابقات والیبال  2019در ارومیه  اظهار داشت :در تاریخ ورزش آذربایجان غربی یک رویداد والیبالی در این سطح به میزبانی ارومیه برگزاری می‌شود بنابراین تمام تلاش سازمان و دیگر نهادها این است که بهترین میزبانی از این رویداد به عمل آید

RSS
12345678910انتها
آشنايي با بيماري ورتیسیلیوم

آشنايي با بيماري ورتیسیلیوم

واحد حفظ نباتات و دفع آفات

نویسنده: op/ﺳﻪشنبه, 10 شهریور,1394/دسته ها: مقالات

رتبه بندی این مطلب:
3/6

ورتیسیلیوم
بیماری ورتیسیلیوم به علت تولید اسپورهای زیاد و چسبناک بودن اسپورها تا مدت ها در سالن های پرورش باقی می مانند و بستر های پرورش قارچ را آلوده می کنند . یکی از راه های پاک سازی سالن های آلوده از اسپور ورتیسیلیوم ، پاستوریزه کردن سالن با بخار در دمای ۶۰ تا ۷۰ درجه و یادر دمای ۵۰ درجه سلسیوس به مدت ۲۴ ساعت می باشد . 

                      


علائم شناسایی بیماری ورتیسیلیوم  :                
ورتیسیلیوم انگل شایع کلاهک می باشد که به صورت لکه یا خطوط قهوه ای رنگ بر روی مناطق تحتانی یا فوقانی ساقه و نیز بر روی کلاهک مشاهده میشود. بعد از مراحل تولید هاگ این لکه ها به رنگ خاکستری در می آیند . پس از رشد ، قارچ بدشکل شده و به یک سمت خم می شود . روی ساقه پوشیده از میسیلیوم کرکی بوده که بصورت عمودی شکاف خورده اند و خیلی شبیه به یک موزه پوست کنده می باشد. کلاهک کوچک و ساقه آن چاق تر از ساقه معمولی است و بافت کلی قارچ خشک و چرمی شکل می باشد در دمای ۲۲ درجه بیشترین فراوانی را در خاک دارند و زیر دمای ۱۶ درجه رشد بسیار کندی دارند . گاهی اوقات ورتیسیلیوم و داکتلیوم(کپک تار عنکبوتی ) را به خاطر پوشیده شدن قارچ از میسیلیوم کرکی از هم تشخیص نمی دهند . از روی محل آلودگی و روش آلودگی ، می توان داکتیلیوم را از ورتیسیلیوم متمایز کرد . داکتیلیوم کپکی است خاکستری و سریع الرشد که بر روی لایه پوششی دیده میشود . در خاکی که ورتیسیلیوم عمدتاً بر روی اندام بارده و خیلی به ندرت روی خاک پوششی دیده می شود.


راه های انتشار
راه های انتشار ورتیسیلیوم بسیار زیاد است ولی مهمترین عامل در داخل اتاق پرورش ، خود ورتیسیلیوم می باشد . ورتیسیلیوم قابلیت باروری بسیار بالایی دارد و حدود ۳۰ میلیون اسپور در ساعت تولید میکند . حشرات و کنه ها باعث انتشار اسپورهای قارچ در کل سالن و انتقال اسپورها از سالن آلوده به سالن های پاکیزه میشوند . فیلتر نکرده هوای ورودی و نفوذ گرد و غبار به داخل سالن از عوامل شیوع بیماری است . اسپورهای ورتیسیلیوم چسبناک هستند و به گرد و غبار میچسبند به این ترتیب از سالنهای آلوده به سالن های پاکیزه می آیند . اسپورها از طریق کارکنان (لباس ، دست های آلوده ، موها و ) به مناطق دیگر منتشر می شوند از دیگر عوامل انتشار ، وسایل و تجهیزات آلوده نیز از مهم ترین راههای پیشرفت و انتشار ورتیسیلیوم می باشد.

نشانه­ های بیماری


  

در درختان زردآلو و بادام، نخستین نشانة بیماری به شکل پژمردگی ناگهانی برگهای یک یا چند شاخه در اوایل تابستان بروز می­کند. ابتدا برگها تیره ­رنگ و به­ سرعت چروکیده می­شوند. بیشتر اوقات برگهای چروکیده روی شاخه­ ها باقی می­مانند ومنظرة برگ پرچمی پیدا می­کنند. نشانه های بیماری معمولاً در برگهای واقع در بن شاخه­ ها ظاهر شده، به­سرعت به سمت بالا پیشروی می­کنند. درختان جوانی که به این بیماری مبتلا شوند ممکن است از پای درآیند، اما شاخه­ های مبتلای درختان مسن شاید بازهم سال بعد برگ بدهند. تکرار پژمردگی برگهای شاخه­ های مبتلا در چند سال، معمولاً منجربه توقف رشد انتهایی، کم­باردهی شاخه­ها ویا مرگ آنها می­شود. علایم این بیماری در زردآلو ابتدا به­صورت پژمردگی وبعد به صورت زردی وریزش برگهای چندشاخه شروع می­شوند وسرانجام به خشکیدن شاخه­ های مبتلا منجر می­شود وسپس به دیگر شاخه ­ها نیز سرایت می­کند. در مقطع عرضی تنه وشاخه ­ها، آوندهای چوبی به رنگ قهوه ای در می­آیند.

نشانه­های بیماری پژمردگی ورتیسیلیومی در گیلاس ابتدا به شکل چروکیدگی برگهای یک یا چند سیخک موجود روی شاخة یک ساله بروز می­کنند. درختان گیلاس مبتلا به این بیماری دچار توقف رشد می­شوند، برگهای آنها تیره­رنگ، رشدشان متوقف ومیوه­های آنها به­ طور غیرعادی کوچک می­گردند. برخلاف سایر درختان میوة هسته­ دار، درختان مسن گیلاس هم به این پژمردگی حساسند وممکن است بعداز ابتلا به بیماری نتوانند خود را ترمیم کنند.                             

پژمردگی ورتیسیلیومی در درختان جوان هلو یک بیماری خطرناک است، ولی بعضی از ارقام هلوهای مبتلا به این بیماری به­ تدریج که مسن می­شوند کاملاً خود را ترمیم می­کنند.

پژمردگی ورتیسیلیومی به انواع آلو وگوجه هم حمله می­کند، ولی این گروه از درختان میوة هسته­دار نسبت به سایر گروهها کمتر مبتلا می­شوند. در آوندهای چوبی شاخه­های مبتلای درختان میوة هسته­دار رگه­های قهوه­ای تا تیره­رنگ ایجاد می­شوند. این تغییر رنگ در گیلاس چندان مشخص نیست، ولی در گوجه وآلو کاملاً مشخص ونمایان است

عامل بیماری

در مورد گونة قارچی که در درختان میوة هسته­دار ونیز سایر گیاهان چندسالة میزبان، پژمردگی آوندی ایجاد می­کند، اختلاف نظر وجود دارد و هنوز مورد بحث است. درحال حاضر پذیرفته شده ­است قارچی که در میزبانهای یک­ساله و چندساله پژمردگی ایجاد می­کندVerticillium dahlia kleb. است.

چرخة بیماری و اپیدمیولوژی

قارچ  خاک­زی است و می­تواند از سطح تا ژرفای 90سانتی­متری خاک به زندگی خود ادامه دهد، ولی بیشتر اوقات ریز سختینه­های آن در عمق 15 تا 30سانتی­متری خاک پیدا می­شوند.

این قارچاز راههای مختلف ازجمله گیاهان آلوده­ای که برای کشت به محل اصلی جابه­جا می­شوند، ذرات خاک آلوده که با باد منتقل می­شوند، وچاقوی پیوندزنی انتشار پیدا می­کند.

عفونت در اوایل بهار به­وسیلة ریسه­های تیره و ریز سختینه­ها روی می­دهد. نشانه­های بیماری که قبلاً شرح داده­شد در اواسط تابستان بروز می­کنند. و دراواخر تابستان تشدید می­شوند، عامل بیماری ممکن است خود را از سالی به سال دیگر در ریشه­های درختان آلوده زنده نگه­دارد.                                        

 

 مبارزه                                                                                                                                   

بهترین راه مبارزه با بیماری پژمردگی ورتیسیلیومی درختان میوة هسته­دار این است که سعی کنیم نهالهای سالم درختان را درخاکهای عاری از مایة قارچ یا با جمعیت بسیارکم مایه یا در زمینهایی که قبلاً در آنها باریک برگها و یاسایر گیاهان غیرمیزبان این قارچ کاشته می­شده است، بکاریم. پایه­های مقاوم در برابر این بیماری شناخته نشده­اند. ضدعفونی خاک قبل از کاشت درخت با سموم تدخینی مثل کلروپیکرین ویا مخلوط متیل بروماید و کلروپیکرین، مایة V.dahiae را درخاک نابود می­کند. تنظیم مقدار آب و کودشیمیایی در باغهای آلوده، به درختان امکان می­دهد که خود را ترمیم کنند.در روش مبارزه شیمیایی بایستی از سموم سیستمیک هم چون متالاکسیل استفاده کرد .

 

تعداد نمایش ها (10429)/نظرات (0)

کلمات کلیدی:

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

x

 

13 آبان روز مبارزه با استكبار جهاني و تسخير لانه جاسوسي و روز دانش آموز ﺳﻪشنبه, 12 آبان,13940

13 آبان روز مبارزه با استكبار جهاني و تسخير لانه جاسوسي و روز دانش آموز

روز 13 آبان که در تقویم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به عنوان روز مبارزه با استکبار جهانی نام‌گذاری شده یادآور وقایع مهم در تاریخ معاصر ایران است...
پنجمین جشنواره باغ گلها در پارک ساعت ارومیه برگزار شد ﺳﻪشنبه, 15 اردیبهشت,13940

پنجمین جشنواره باغ گلها در پارک ساعت ارومیه برگزار شد

پنجمین جشنواره باغ گلها با حضورشهردار، اعضای شورای اسلامی شهر ارومیه، استاندار آذربایجان غربی ، جمعی از مقامات عالی استانی و شهری و حضور پرشور...
9 اردیبهشت صورت می گیرد؛ برگزاری پنجمین جشنواره باغ گلها در پارک ساعت ارومیه ﺳﻪشنبه, 08 اردیبهشت,13940

9 اردیبهشت صورت می گیرد؛ برگزاری پنجمین جشنواره باغ گلها در پارک ساعت ارومیه

9 اردیبهشت، پنجمین جشنواره باغ گلها با حضور شهروندان و مقامات عالی استانی و شهری در پارک ساعت ارومیه برگزار می شود.
انتصاب جدید در شهرداری ارومیه یکشنبه, 30 فروردین,13940

انتصاب جدید در شهرداری ارومیه

با حکم شهردار ارومیه مهندس امیر سحابی به عنوان سرپرست سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری ارومیه منصوب شد.
دیدار نوروزی شهردار ارومیه با کارکنان بخشهای مختلف شهرداری چهارشنبه, 05 فروردین,13940

دیدار نوروزی شهردار ارومیه با کارکنان بخشهای مختلف شهرداری

دیدار نوروزی شهردار ارومیه با کارکنان بخشهای مختلف شهرداری برگزار شد.
RSS
123

 

 

 

زندگی سالم و پایدار در گرو رفتار منطقی ما با قوانین طبیعت است 

  

 

 

 

 

 

 

حفظ محیط زیست ، تزریق روح تازه و پرنشاط به زندگی است  

 

 

تداوم حیات ، در گرو حفاظت از تنوع زیستی است


                            

 

                                   


هرکجا باشیم ، آسمان از آن ماست در حفظ آن بکوشیمآلودگی محیط زیست ، یعنی توقف تدریجی زندگیطبیعت (ایران) ما بدون زباله زیباست


 

 

 


 


 

 

 

 

 

این سامانه به صورت درخواست رایگان و در هدف خدمات الکترونیک شهروندی برای سهولت و پایین بردن ترافیک درون شهری و رفاه حال همشهریان عزیز قرار داده شده است .

 

 

 

 

این سامانه نیز به صورت درخواست رایگان بوده و همشهریان عزیز توجه داشته باشند که فقط از اول اسفند تا آخر فروردین امکان ارسال درخواست را خواهند داشت و لذا خواهشمند است در محدوده زمانی ذکر شده درخواست کاشت نهال ارسال گردد.


 

 

 

 

درخواست از این سامانه بدلیل ایجاد درگاه پرداخت الکترونیکی فعلا میسر نمی باشد ، لذا همشهریان عزیز می توانند درخواستهای خود را به واحد حفظ و گسترش سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری ارومیه تحویل نمایند.

 

 

 

 

  

 سامانه نقشه فضای سبز

 

 

 

 

 

 

   

    سامانه ایجاد فضای سبز

 

 


 

 


 

 


  

ارتباط مستقیم

علی شایگان

مدیر عامل سازمان

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

.:: ارتباط مستقیم ::.

گالری تصاویر

پیوند ها

 

 

 

آمار بازدید
دی ان ان